Serabral Palsi Fizik Tedavi

Serebral palsinin tedavisinde fizik tedavi önemli bir rol oynar. Bireylerin hedeflenen egzersizlerle motor işlevlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Serebral palsi, çeşitli şiddetlerde çok çeşitli nörolojik motor bozuklukları kapsadığından, kişiselleştirilmiş bir egzersiz rejimi, her bireyin motor fonksiyonlarını optimize etmek için idealdir.

 

Serebral palsi için fizik tedavi etkilidir çünkü beynin eylemlerimize (nöroplastisite) dayalı uyarlamalı değişiklikler yapma yeteneğini geliştirir . Beyindeki sinir yolları motor aktiviteye tepki olarak her zaman değişiyor. Kişinin davranışlarına bağlı olarak daha iyi veya daha kötü yönde değişebilir.

 

Fizyoterapistler, serebral palsili bireylerin fonksiyonel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş rehabilitasyon planlarını iyileştirme ve geliştirme konusunda yardıma ihtiyaç duyduğu işlevleri belirlemeye yardımcı olur. Oldukça tekrarlayan, göreve özgü egzersizler sayesinde, serebral palsili bireyler nöroplastisiteyi geliştirebilir ve optimal fonksiyonel potansiyellerine ulaşabilir. 

 

Aşağıdaki bölümde, serebral palsili bir bireyin katılabileceği farklı fizik tedavi egzersizlerini tartışacağız.

 

 

Serebral Palsi için Fizik Tedavide Yer Alan Egzersizler ve Yöntemler

 

Serebral palsi vücudun çeşitli bölgelerini etkileyebilir. Bazıları için motor bozukluklar sadece bacakları etkiler. Bazıları içinde , vücudun bir tarafı veya tüm vücut etkilenebilir.

 

Aşağıda, serebral palsili bir birey için önerilebilecek çeşitli egzersizler ve fizik tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz.

 

  1. Esnetmeler

 

Fizik tedavide bireyler, etkilenen kasları germenin yollarını öğrenebilirler. SP'ye neden olan beyin hasarı nedeniyle, beyinden gelen motor sinyalleri bozulur ve kaslar kasılı kalır. Beyne verilen hasar zamanla kötüleşmezken, kötü yönetilen spastisite olabilir. Kaslar kademeli olarak gerilebilir ve bu da sınırlı hareket aralığı, kötü duruş, anormal hareket paternleri ve kronik ağrı ile sonuçlanabilir.

 

Sonuç olarak, serebral palsili çoğu birey için sık sık yapılan germe egzersizi zorunluluktur. Kas tonusunun dengelenmesine, kaslar ve eklemler üzerindeki gerilimi en aza indirmeye ve tam hareket açıklığını korumaya yardımcı olur.

 

  1. Hareket Açıklığı Egzersizleri

 

Serebral palsili tüm bireyler, hareket açıklığı egzersizlerinden faydalanabilir. Şiddetli serebral palsili olanlar pasif hareket açıklığı egzersizlerine katılmalıdır . Bunlar, eğitimli bir bakıcı veya terapistin danışanın vücudunu onlar için hareket ettirdiği zamandır. Herhangi bir enerji harcamasalar da, SP'li bireyler yine de esnekliği ve dolaşımı teşvik eden stimülasyondan faydalanabilir. Aksine, daha fazla kas kontrolüne sahip olan bireyler, mümkün olduğunca aktif (kendi başlarına) hareket açıklığı egzersizlerini uygulamaya teşvik edilmelidir . Bu,hareketler için sinir bağlantılarını güçlendirmeye ve genel motor kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

 

  1. Güçlendirme Egzersizleri

 

Güçlendirme egzersizleri, serebral palsi için fizik tedavinin önemli bir parçasıdır çünkü kas gücünü, esnekliği, postürü ve dengeyi arttırır . Bu işlevler optimize edildiğinde, bireylerin aktif olma ve günlük aktiviteleri kendi başlarına gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir. Fiziksel terapistler, danışanın fonksiyonel değerlendirmesine dayanarak, zayıf veya az kullanılan kaslar için hangi egzersizlerin ideal olduğunu belirler. Daha sonra, doğru kasların güvenli ve zorlayıcı bir şekilde hedeflendiğinden emin olmak için müşteriye egzersizler boyunca rehberlik ederler.

 

 

  1. Kısıtlamadan Kaynaklanan Hareket Terapisi 

 

Sadece bir taraftan etkilenen kişilere (hemiplejik serebral palsi) kısıtlamaya bağlı hareket terapisi adı verilen bir yöntem önerilebilir.

 

Etkilenmemiş elin kullanımını kısıtlamayı ve etkilenen el ile yoğun aktivite temelli eğitimi içerir. İdeal olarak, etkilenen eli sürekli kullanarak, beyin, uyarlanabilir değişiklikler yapmaya ve bu işlevler için sinir yollarını güçlendirmeye teşvik edilir.

 

 

  1. Yürüyüş Eğitimi

 

Yürüyüş eğitimi, özellikle yürüme fonksiyonlarını iyileştirmeye odaklanan bir tür fizik tedavi yöntemidir. SP'li birçok kişi, bacaklardaki spastisite nedeniyle anormal bir yürüyüşle yürüyebilir. Yürüyüş eğitimi sırasında, bir fizyoterapist yürüme hızını artırmaya veya yürüme şeklini düzeltmeye odaklanabilir. Anormal yürüyüş paternlerini düzeltmek çok önemlidir çünkü kötü form sonuçta işlevi tehlikeye atabilir.

 

Yürüme eğitimi, bireylerin dengesini kaybetmeden yürümeye çalışmasına yardımcı olmak için yürüteçler, ağırlık taşıyan koşu bantları ve paralel çubuklar gibi ekipmanların kullanımını içerebilir. Ek olarak, bir PT, doğru kas-iskelet hizalamasını desteklemek ve spastik kasları nazikçe germek için bacak desteği gibi ortez takmayı önerebilir.

 

 

  1. Su Terapisi

 

Su terapisi, havuzda gerçekleşen bir fizik tedavi şeklidir. Suya daldırılmak, bireylerin ağırlıksız hissetmelerini sağlar, bu da eklemlerini zorlamadan formlarını geliştirmeye odaklanmalarını sağlar. Ek olarak, su direncine karşı hareket etmek kasların hafifçe güçlenmesine yardımcı olur.

 

 

  1. Hipoterapi

 

Hipoterapi, serebral palsili bireylerin bir atın sırtına binerken denge, koordinasyon ve duruşlarını geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bireylerin ilgisini çekmeye yardımcı olan benzersiz, çok duyusal bir deneyim sağlar.

 

Ek olarak, atın hareketleri, insanların nasıl yürüdüğüne benzer , tekrarlayan, ritmik bir model sağlar . Sonuç olarak, bir bireyin yürüyüş şeklindeki gelişmelere katkıda bulunabilir.

 

 

  1. Oyunlar ve Aktiviteler

 

Çocuklarla çalışırken, fizyoterapistler, terapide öğrenilen becerilerin çocuğun günlük yaşamına taşınmasını teşvik etmek için egzersizlere ek olarak eğlenceli oyunlar ve aktiviteler kullanabilir.

 

Sonuçta, motor fonksiyonlarını iyileştirmenin anahtarı hareket etmeye devam etmektir. Çocuklara evde oynayabilecekleri eğlenceli ve ilgi çekici aktiviteler öğretmek, fizik tedavi seansları dışında hareketi teşvik etmenin etkili bir yolu olabilir.

 

 

Serebral Palside Fizik Tedaviye Ne Zamana Kadar Devam Etmeliyiz?

 

Serebral palsi, tutarlı tedavi gerektiren yaşam boyu süren bir durumdur. SP'ye neden olan beyin hasarı statiktir, yani zamanla kötüleşmeyecektir. Bununla birlikte, tutarlı bir şekilde yönetilmezse, spastisite gibi serebral palsinin etkileri ilerleyebilir. Bu nedenle, fizyoterapist'den öğrendiğiniz egzersizlere öncelik vermek ve bunları günlük rutininize dahil etmek çok önemlidir.

 

Serebral palsili bireylerin çoğu çocukken düzenli olarak fizik tedaviye gider. Ancak, yaşlandıkça, çoğu gitmeyi bırakır. Bunun nedeni, artık iyileşmeyecekleri bir noktaya ulaştıklarını varsaymaları olabilir. Motor bozukluk seviyeleri genellikle belirli bir yaştan sonra tutarlı kalırken , yetişkinlikte fonksiyonel hareketliliklerini geliştiren bireylerin vakaları bildirilmiştir .

 

Daha genç beyinlerin daha yüksek nöroplastisite seviyeleri vardır, bu da çocukların yeni alışkanlıkları daha hızlı öğrenmelerine olanak tanır. Bununla birlikte, beyin hiçbir zaman nöroplastisiteden tükenmez; bu, bireyler tekrarlayan egzersizlerle beyinlerini uyarmaya devam ettikleri sürece, gelişme potansiyeli hala oradadır.

 

 

Serebral Palsili Bireylerde Fizik Tedavi: Anahtar Noktalar

 

Fizik tedavi, serebral palsili bireylerin, göreve özgü, oldukça tekrarlayan uygulamalar yoluyla motor işlevlerini önemli ölçüde geliştirmelerine yardımcı olabilir.

 

Beyni sürekli olarak uyararak, bireyler nöroadaptif değişiklikleri teşvik edebilir ve yeni alışkanlıklar geliştirebilir.

 

Bu makalenin kişiselleştirilmiş tedavinin önemini anlamanıza yardımcı olacağını ve serebral palsili bireyler arasında bile fizik tedavi müdahalelerinin önemli ölçüde farklılık gösterebileceğini umuyoruz.

 

 

 

Kaynakça:https://www.flintrehab.com/cerebral-palsy-physical-therapy/