Uzay Kafes Uygulamalarımız

Uzay Kafes Uygulamalarımız


Temelinde kozmonotların giydiği 'Penguin Suit' adı verilen özel kıyafet olan bir diğer deyişle uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir. İlk prototipi 1992 yılında geliştirilmiştir.
Vestibular sistemin hareket yeteneğimiz üzerinde önemi çok büyüktür. Vücudumuzun tüm bölgelerpozisyon ve duruşumuzu koordine eden, yaptığımız hareket, eylem ve yönelmelerle ilgili bulundukları yerden beyine bilgi taşıyan reseptör organlarla doludur.
Tüm eklemlerde yoğun olarak bulunan 'proproseptif' ve 'sensör' organ denen bu reseptörler beyinle vücut kısımları arasındaki bu haber kanalında başrolde görev alırlar.
TheraSuit(Uzay kafes) tedavi yönteminde kullanılan özel kıyafet büyük eklemlere kompresyon yaparak sıkıştırır. Bu sayede eklemlere derin bir basınç uygulanır. Böylece eklemdeki tüm sensör ve proprioseptif bilginin uyarılması ve bilinçlenmesi sağlanır.
TheraSuit(uzay kafes)'in eklemler üzerinde yaptığı bu değişiklik son derece önem arz eder. Aslında bu durum bebeklerin hatta yetişkinlerin öğrenme, büyüme ve gelişiminin nasıl olduğunu izah eden mekanizmanın temelidir.
Sensör organlar vücudun ne yaptığına, nasıl hareket ettiğini dair beyine devamlı bilgi gönderir; beyinse bunun akabinde vücudun nasıl, hangi yöne hareket etmesi gerektiği sinyalini  nöronlarla çevre dokulara iletir.
Beyin bu bilgi ve koordinasyon ağının merkezinde olan organdır. Devamlı surette düzeltme ve ayarlamalar yaparak ve dengede tutuşuyla doğru, düzgün ve zamanında hareket etmemizi sağlar. Kumanda beyindedir.
Serebral Palsi, doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrasında gelişen bazı beyin hasarlarının sonucunda ortaya çıkan klinik tablodur. Bu durum beyin ve vücut arasında nöronlar vasıtasıyla sağlanan bilgi alışverişi ve iletilerde hasara neden olur.
Bu tür beyin hasarı olanlarda özellikle serebral palsili çocuklarda SuitTherapy sensör ve proprioseptif organlara yardım ederek beyin ve vücut arasında yukarda bahsedilen ileti ve bilgi alışverişinin geri kazanılmasını sağlar.
Sinirlerin ileti hızını ölçen EEG yöntemiyle tedavinin öncesinde ölçülen anormal ileti hızlarının yoğun tedaviyle beraber normal değerlerini kazandığı gösterilmiştir.
SuitTherapy bunun yanında tedavinin bir  parçası olan, vücuda yerleştirilen elastik bantlardan oluşan özel kıyafet sayesinde kas gruplarında karşı direnç oluşturur. Bu sayede serebral palsili hasta oluşan bu dirence karşı hareket ettikçe kaslar kuvvetlenir. Kısaca metodun bir parçası olan bu özel kıyafet tedavide hızlandırıcı rol üstlenir.